Έναρξη Υποβολής αιτήσεων για Εξετάσεις Πιστοποίησης Μεταλυκειακού Έτους – Τάξη Μαθητείας αποφοίτων ΕΠΑ.Λ.

Από σήμερα οι ενδιαφερόμενοι για τις Εξετάσεις Πιστοποίησης αποφοίτων του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.) 1ης περιόδου 2024, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά την αίτηση συμμετοχής τους στην ειδική εφαρμογή, μέσω της ιστοσελίδας του ΕΟΠΠΕΠ πατώντας εδώ επισυνάπτοντας και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σε ηλεκτρονική μορφή.

Η προθεσμία για την υποβολή της αίτησης είναι έως και τις 08/05/2024.

Η υποβολή της αίτησης και των απαιτούμενων δικαιολογητικών μετά την παραπάνω ημερομηνία (08/05/2024) θεωρείται εκπρόθεσμη και δεν γίνεται δεκτή. Η πληρότητα των απαιτούμενων δικαιολογητικών θα ολοκληρωθεί από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π..

Δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις πιστοποίησης έχουν όλοι οι απόφοιτοι που ολοκλήρωσαν το «Μεταλυκειακό έτος − τάξη μαθητείας» και τους έχει χορηγηθεί από τη σχολική μονάδα η προβλεπόμενη βεβαίωση παρακολούθησης στις ειδικότητες.