Μήνυμα του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων κ. Αλέξανδρου Καπανιάρη για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (schoolbullying) είναι ένα φαινόμενο νεανικής παραβατικότητας που εμφανίζεται σε πολλές χώρες του κόσμου. Ο σχολικός εκφοβισμός αποτελεί μια μορφή επιθετικής συμπεριφοράς μεταξύ μαθητών/τριών συνήθως της ίδιας ηλικίας που εμφανίζεται εντός και εκτός σχολείου , με σοβαρές επιπτώσεις για την ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών και των εφήβων και τη διαδικασία της μάθησης. Τα περιστατικά βίας και εκφοβισμού δημιουργούν έντονο προβληματισμό σε όλους μας λόγω των πολλών, διαφορετικών και έντονων μορφών με τις οποίες εκδηλώνονται.