ΔΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Λειτουργία Σχολικών Μονάδων Δ.Δ.Ε Τρικάλων την Παρασκευή 28/01/2022

Με απόφαση των δημάρχων Πύλης και Μετεώρων όλες οι σχολικές μονάδες των παραπάνω Δήμων, την Παρασκευή 28/01/2022 θα αρχίσουν τα μαθήματα στις 10:00 π.μ.

Με απόφαση των δημάρχων Τρικάλων και Φαρκαδόνας, όλες οι σχολικές μονάδες των παραπάνω Δήμων, την Παρασκευή 28/01/2022 θα αρχίσουν τα μαθήματα κανονικά στις 8:00 π.μ.

Δελτίο τύπου για τους Τρεις Ιεράρχες

Σήμερα  η εκπαιδευτική κοινότητα τιμά τρεις σπουδαίους άνδρες, προστάτες της παιδείας και των γραμμάτων, τον Μέγα Βασίλειο, Γρηγόριο τον Θεολόγο και Ιωάννη τον Χρυσόστομο. Η ζωή και το έργο τους αξιέπαινα, η δραστηριότητα τους πολύπλευρη και η συγγραφική τους κληρονομιά ανεκτίμητη. Σπούδασαν στις σπουδαιότερες σχολές της εποχής τους και απέκτησαν σημαντικές θέσεις προς όφελος του κοινωνικού συνόλου, ίδρυσαν πολλά φιλανθρωπικά ιδρύματα, περιέθαλψαν αρρώστους και διακρίθηκαν για την επικράτηση κοινωνικών αξιών όπως η δικαιοσύνη, η ισότητα και η αδελφοσύνη. Θεωρούνται οι θεμελιωτές του κράτους πρόνοιας.

Λειτουργία Σχολικών Μονάδων Δ.Δ.Ε Τρικάλων την Πέμπτη 27/01/2022

Με απόφαση των δημάρχων Πύλης και Μετεώρων όλες οι σχολικές μονάδες των παραπάνω Δήμων, την Πέμπτη 27/01/2022 θα αρχίσουν τα μαθήματα στις 10:00 π.μ.

Με απόφαση των δημάρχων Τρικάλων και Φαρκαδόνας, όλες οι σχολικές μονάδες των παραπάνω Δήμων, την Πέμπτη 27/01/2022 θα αρχίσουν τα μαθήματα κανονικά στις 8:00 π.μ.

Λειτουργία Σχολικών Μονάδων Δ.Δ.Ε Τρικάλων την Τετάρτη 26/01/2022

Με απόφαση των δημάρχων Τρικκαίων, Μετεώρων και Φαρκαδόνας όλες οι σχολικές μονάδες των παραπάνω Δήμων, την Τετάρτη 26/01/2022 θα αρχίσουν τα μαθήματα στις 10:00 π.μ. Με απόφαση του δημάρχου Πύλης, όλες οι σχολικές μονάδες του Δήμου Πύλης θα αρχίζουν τα μαθήματα στις 10:00 π.μ. από την Τετάρτη 26/01/2022 έως και την Παρασκευή 28/01/2022.

Λειτουργία Σχολικών Μονάδων Δ.Δ.Ε Τρικάλων την Τρίτη 25/01/2022

Λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην ευρύτερη περιοχή, ανακοινώνεται ότι, για την Τρίτη, 25/01/2022, η ώρα προσέλευσης των μαθητών ορίζεται στις 10:00 π.μ., για όλες τις σχολικές μονάδες της Δ.Ε. Τρικάλων.

Ανακοίνωση για την Λειτουργία των Σχολικών Μονάδων σε Περίπτωση Κακοκαιρίας

Στις περιπτώσεις που η Τοπική Αυτοδιοίκηση στους κατά τόπους Δήμους της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων, αποφασίσει την αναστολή λειτουργίας σχολικών μονάδων εξαιτίας ακραίων καιρικών φαινομένων, προβλέπεται εφαρμογή τηλεκπαίδευσης στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
Παρακαλούνται οι Διευθυντές-ντριες των σχολικών μονάδων να βρίσκονται σε ετοιμότητα, ώστε άμεσα να αποσταλούν σύνδεσμοι/link και προγράμματα στους/στις μαθητές-τριες για την απρόσκοπτη συνέχιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας.
Σημείωση: Οι Διευθυντές-ντριες & Προϊστάμενοι-νες των σχολικών μονάδων παρακαλούνται να κοινοποιούν το πρόγραμμα της τηλεκπαίδευσης στο e-mail των εκπαιδευτικών θεμάτων εγκαίρως.

Δειγματικές Διδασκαλίες του Νέου Προγράμματος Σπουδών στο Μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας στο 7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Τρικάλων

Με επιτυχία υλοποιήθηκε στο 7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Τρικάλων, στις 20 Ιανουαρίου 2022, η δράση που σηματοδοτεί την έναρξη της πιλοτικής εφαρμογής των νέων Προγραμμάτων Σπουδών στο Νομό Τρικάλων. Η δράση είχε τους εξής σκοπούς:

Δελτίου Τύπου για την Διεθνή Μέρα Εκπαίδευσης

Η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών, στις 3 Δεκεμβρίου, ανακήρυξε την 24η Ιανουαρίου ως Διεθνή Ημέρα για την Εκπαίδευση με σκοπό να προβάλει  τη σημασία της εκπαίδευσης στην προώθηση της ειρήνης και της ανάπτυξης.

Παρόλο που η εκπαίδευση αποτελεί θεμελιώδες δικαίωμα όλων, ο αριθμός των παιδιών που δεν έχουν πρόσβαση σ’ αυτή είναι μεγάλος. Σύμφωνα με τα στοιχεία της UNESCO 258 εκατομμύρια παιδιά και έφηβοι δεν πηγαίνουν σχολείο και 617 εκατομμύρια παιδιά και έφηβοι δεν μπορούν να διαβάσουν. Το πρόβλημα επιτείνεται με τα παιδιά  πρόσφυγες που βρίσκονται εκτός σχολείου, χωρίς πρόσβαση στην εκπαίδευση.