Πλατφόρμα edupass: Δείτε εδώ τις οδηγίες χρήσης για Διευθυντές Σχολικών Μονάδων

Δείτε και αναλυτικό βίντεο με τις οδηγίες εδώ

ΔΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Μήνυμα της διευθύντριας της Δ.Ε. Τρικάλων για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου

Η 28η Οκτωβρίου είναι ημέρα τιμής και μνήμης των ηρώων, αφανών και επωνύμων, οι οποίοι με αυταπάρνηση και αυτοθυσία έπραξαν το καθήκον και πρόσφεραν τη ζωή τους στον κοινό αγώνα για την ελευθερία του έθνους. Η εποποιία του ’40 είναι γεμάτη με ηρωικά ανδραγαθήματα ενός λαού, ο οποίος αψήφησε και δεν δείλιασε μπροστά στις υπέρμετρες δυνάμεις του εχθρού, αρνήθηκε να παραδοθεί στα επεκτατικά σχέδια, δεν γονάτισε από τις κακουχίες, αλλά με αδάμαστο πνεύμα ελευθερίας και με ένθερμη πίστη έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στην έκβαση του πολέμου γράφοντας με ανεξίτηλα γράμματα ένδοξες σελίδες ηρωισμού και αυτοθυσίας. Είναι χρέος μας, μέσα από τις εορταστικές εκδηλώσεις και τις σχολικές εορτές, όχι μόνο να ενθυμούμαστε το μεγαλείο της ελληνικής ψυχής αλλά και να μεταλαμπαδεύσουμε στη νέα γενιά αξίες, ιδανικά και αρχές διαχρονικές και πάντα επίκαιρες. Μέσα από την εθνική μας κληρονομιά, να αποκτήσουμε συλλογική συνείδηση, να ζήσουμε στιγμές ανάτασης, στιγμές όπου από θεατές να γίνουμε για ωλίγο πρωταγωνιστές των γεγονότων, να νιώσουμε βιωματικά γεγονότα και συναισθήματα των μεγαλειωδών αγώνων μας.
Το «ΟΧΙ» της πατρίδας μας απέναντι στη ξένη επιβουλή άλλαξε τον ρου της ιστορίας και μας υπενθυμίζει ότι πρέπει να αντιστεκόμαστε σε οτιδήποτε απειλεί την ελευθερία, τη δικαιοσύνη και την ειρήνη. Μας διδάσκει ότι μόνο ενωμένοι και αλληλέγγυοι μπορούμε να πορευθούμε και να αντιμετωπίζουμε τις όποιες αντιξοότητες και προκλήσεις. Το οφείλουμε στην μεγαλειώδη ψυχή των ηρώων του ΄40, καθώς παραφράζοντας τα λόγια του Παλαμά «Χρωστάμε σε όσους ήρθαν, πέρασαν, θα ’ρθούνε, θα περάσουν. Κριτές, θα μας δικάσουν οι αγέννητοι, οι νεκροί.»

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για συμμετοχή στο Μεταλυκειακό έτος-τάξη περιόδου 2021-2022

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ καλεί για υποβολή αιτήσεων στο «Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας» περιόδου 2021-2022 (ΣΤ’ φάση) με βάση τις ειδικότητες και τα ΕΠΑ.Λ. της Περιφέρειας ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ.

Οι ενδιαφερόμενοι θα υποβάλουν ηλεκτρονικά τις αιτήσεις συμμετοχής στο «Μεταλυκειακό έτος – Τάξη Μαθητείας» από την Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2021, ώρα 11.00π.μ. έως και το Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 19:00μ.μ..

Υλοποίηση εξ αποστάσεως επιμόρφωσης για το σχολικό έτος 2021-2022 εκπαιδευτικών των ΕΠΑ.Λ., συμπεριλαμβανομένων των στελεχών εκπαίδευσης και αναπληρωτών 1 Ψυχολόγων (ΠΕ23) που υπηρετούν στα ΕΠΑ.Λ. το σχολικό έτος 2021-2022

Στο πλαίσιο της Πράξης «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ. - Υλοποίηση της Επιμόρφωσης» προβλέπεται η υλοποίηση εξ αποστάσεως επιμόρφωσης για το σχολικό έτος 2021-2022 εκπαιδευτικών μόνιμων και αναπληρωτών όλων των ειδικοτήτων των ΕΠΑ.Λ., συμπεριλαμβανομένων των στελεχών εκπαίδευσης
και αναπληρωτών Ψυχολόγων (ΠΕ23), μελών του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) που υπηρετούν στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.) το σχολικό έτος 2021-2022.

Γνωστοποίηση ΦΕΚ σχετικά με τον τρόπο εξέτασης των μαθημάτων στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ 4677 Β΄/2021 δημοσιεύτηκε η Φ.251/126826/Α5 (ΑΔΑ: 9ΟΙΦ46ΜΤΛΗ-8ΨΛ) Υπουργική απόφαση με θέμα «Τρόπος εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων Γενικού Λυκείου από το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 και εφεξής σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4186/2013 (Α’ 193), όπως τροποποιήθηκε με τον ν. 4610/2019 (Α’ 70), με το άρθρο 7 του ν. 4692/2020 (Α’ 111) και εκ νέου με τον ν. 4777/2021 (Α’ 25).»
Επισημαίνεται ότι με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση καθορίζεται ο τρόπος με τον οποίο θα εξεταστούν τα μαθήματα στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ από το 2022 και εφεξής και ισχύει για όλους τους υποψηφίους (μαθητές και αποφοίτους).

Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών σε λειτουργικά κενά σχολικών μονάδων της Δ.Ε Τρικάλων για το διδακτικό έτος 2021-2022

Το ΠΥΣΔΕ Τρικάλων με την 20η/19-10-2021 πράξη του, προτείνει την τοποθέτηση εκπαιδευτικών σε λειτουργικά κενά σχολικών μονάδων της Δ.Ε. Τρικάλων.
Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που αναφέρονται στον πίνακα να αναλάβουν υπηρεσία στις αντίστοιχες σχολικές μονάδες στις 20-10-2021.

Ευχαριστήριο Μήνυμα της Διευθύντριας Δ.Ε. Τρικάλων προς τα Γαλακτοκομεία Α.Ε. για την Χορήγηση Απινιδωτών στα Σχολεία

Η Διευθύντρια της Δ.Ε. Τρικάλων Ελένη-Μαρίνα Ξυνοπούλου ευχαριστεί θερμά την εταιρεία Ελληνικά Γαλακτοκομεία Α.Ε. για τη χορήγηση 7 απινιδωτών σε σχολικές μονάδες της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων.

Η χορήγηση των συγκεκριμένων ιατρικών συσκευών εντάσσεται στην έγκριση χορηγίας από την εταιρία 18 απινιδωτών σε σχολικά συγκροτήματα της χώρας.

Η δωρεά αυτή είναι πολύτιμη και συμβάλλει στην έγκαιρη αντιμετώπιση και σωτήρια επέμβαση σε έκτακτες περιπτώσεις και καλλιεργεί στους μαθητές την αξία της ανθρώπινης ζωής και της φροντίδας της υγείας ως το πολυτιμότερο αγαθό.

Αυτή η πρωτοβουλία αποδεικνύει το ειλικρινές ενδιαφέρον για το κοινωνικό σύνολο και καταδεικνύει τη κοινωφελή δράση της εταιρίας, η οποία δίνει έμφαση στην εκπαιδευτική κοινότητα, ενισχύοντας και στηρίζοντας έμπρακτα τις ανάγκες των σχολικών μονάδων.

Ευελπιστούμε η ενέργειά σας αυτή να βρει μιμητές, στηρίζοντας  τη σχολική κοινότητα, ιδιαίτερα στη δύσκολη περίοδο που διανύουμε.

H ΔΔΕ Τρικάλων σε Ημερίδα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων συμμετείχε στην Ημερίδα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων  που πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή, 15 Οκτωβρίου 2021, στο χώρο του Λαογραφικού Μουσείου Λάρισας.

Η ημερίδα διοργανώθηκε στο πλαίσιο εορτασμού της πανευρωπαϊκής Δράσης «Ημέρες Erasmus 21», από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Λαογραφικό Μουσείο Λάρισας.

Στην ημερίδα απεύθυνε χαιρετισμό η Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων κ.  Ελένη-Μαρίνα Ξυνοπούλου  και παρουσιάστηκαν δυο προγράμματα από σχολεία της περιφέρειάς μας.