Στο πλαίσιο των έκτακτων μέτρων αντιμετώπισης του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, η εξυπηρέτηση του κοινού θα γίνεται καθημερινά 10:00 - 13:00, και μόνο σε επείγουσες περιπτώσεις, με προτεραιότητα και υποχρεωτικά κατόπιν ραντεβού και σε συνεννόηση με τον αρμόδιο υπάλληλο.

Πληροφορίες εδώ

ΔΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Έναρξη διαδικασιών για την έκδοση Πιστοποιητικών Επταμελών Επιτροπών για την Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι υποψήφιοι με σοβαρές παθήσεις που ενδιαφέρονται για να εισαχθούν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, καλούνται να αποστείλουν Αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά από την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου έως και την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020 σε μια από τις Επταμελείς Επιτροπές οι οποίες έχουν συγκροτηθεί σε 14 Νοσοκομεία της χώρας. Η υποβολή των δικαιολογητικών στις ανωτέρω ημερομηνίες θα πρέπει να γίνει ταχυδρομικώς με συστημένη επιστολή και απόδειξη παραλαβής ή ταχυμεταφορά (courier) σε μία μόνο από τις Επταμελείς Επιτροπές των Νοσοκομείων.

Μήνυμα της Διευθύντριας Δ.Ε. Τρικάλων για την παγκόσμια ημέρα εξάλειψης της βίας κατά των γυναικών

Η 25η Νοεμβρίου έχει ανακηρυχθεί ως Διεθνής Ημέρα Εξάλειψης της Βίας κατά των Γυναικών το Δεκέμβριο του 1991 από τη Γενική Συνέλευση του Ο.Η.Ε., με σκοπό να αναδείξει ένα σημαντικό πρόβλημα με παγκόσμια διάσταση. Από τότε και έως σήμερα έχουν γίνει πολλές ενέργειες από τις Κυβερνήσεις και έχουν συσταθεί πολλές οργανώσεις γυναικών που δρομολόγησαν και υλοποίησαν  λύσεις και δράσεις για τον περιορισμό και τον αφανισμό του φαινομένου.

Αιτήσεις - Δηλώσεις συμμετοχής μαθητών/τριων στις Πανελλαδικές εξετάσεις

Ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας οι σχετικές εγκύκλιοι και οι προθεσμίες για την υποβολή από τους μαθητές/τριες των Αιτήσεων – Δηλώσεων, προκειμένου να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2021. Δείτε περισσότερα στο συνημμένο έγγραφο.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΑΛ ΕΤΟΥΣ 2021

Ειδικά για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις του έτους 2021, λόγω των έκτακτων υγειονομικών συνθηκών, η Αίτηση - Δήλωση θα υποβληθεί  μόνον από τους μαθητές /τριες της τελευταίας τάξης των ΕΠΑΛ, οι οποίοι  καλούνται να υποβάλουν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) προς τη σχολική τους μονάδα την Αίτηση - Δήλωση (Α-Δ) από Τετάρτη 25 Νοεμβρίου μέχρι και την Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2020, η οποία στη συνέχεια θα καταχωριστεί ηλεκτρονικά.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΛ ΕΤΟΥΣ 2021

Η παρούσα εγκύκλιος αφορά μόνο τους μαθητές/ριες της τελευταίας τάξης ΓΕΛ (Γ΄ ημερησίου και Γ΄ τριετούς εσπερινού) οι οποίοι/ες επιθυμούν τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το ακαδ. έτος 2021-22. Ως προθεσμία για την υποβολή της Αίτησης – Δήλωσης των μαθητών/τριών που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ έτους 2021, ορίζεται το χρονικό διάστημα από Τετάρτη 25 Νοεμβρίου έως και Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2020.

Αναστολή λειτουργίας τμήματος του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου-Λυκείου Τρικάλων λόγω κρούσματος COVID-19

Από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων ανακοινώνεται ότι μετά από την επιβεβαίωση κρούσματος κορωνοϊού στο Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο- Λύκειο Τρικάλων, αναστέλλεται η λειτουργία του σχολείου από 24/11/2020 – 07/12/2020.

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την απόσπαση εκπαιδευτικών στο εξωτερικό από το σχολικό έτος 2020-2021 και από το ημερολογιακό έτος 2021 Νότιου Ημισφαιρίου

Κ α λ ο ύ ν τ α ι οι εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, των κλάδων και ειδικοτήτων έτσι όπως προκύπτουν από τον επισυναπτόμενο πίνακα χωρών-ειδικοτήτων, οι οποίοι επιθυμούν να αποσπαστούν από το σχολικό έτος 2020-2021 και από το ημερολογιακό έτος 2021 για τοΝότιο Ημισφαίριο να υποβάλουν αίτηση απόσπασης.
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων ορίζεται: από 18-11-2020 μέχρι 30-11-2020 και ώρα 14.00.

Πρόσκληση Εκπαιδευτικών κλ. ΠΕ86 για Υποβολή Αιτήσεων Απόσπασης για τη Στελέχωση του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων από 19-11-2020 μέχρι και 25-11-2020.

Μήνυμα της Διευθύντριας Δ.Ε. Τρικάλων για την 17η Νοεμβρίου

Κάθε Νοέμβρη, ο νους και η καρδιά μας είναι εκεί, στο Πολυτεχνείο, στην εξέγερση των φοιτητών, της νεολαίας και ολόκληρου του ελληνικού λαού κατά της χουντικής τυραννίας, το Νοέμβριο του 1973. Το Πολυτεχνείο ήταν η κορυφαία εκδήλωση της επτάχρονης αντιχουντικής πάλης και μία από τις κορυφαίες στιγμές των αγώνων του λαού και της νεολαίας. Θαυμάζουμε και ευγνωμονούμε τους ανθρώπους, που υψώθηκαν πάνω από το ανάστημά τους, πάνω από τα ανθρώπινα όρια και πολέμησαν τον σκοταδισμό των συνταγματαρχών!

Παράταση προθεσμίας υποβολής αιτήσεων μετάθεσης

Η ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων παρατείνεται μέχρι τις 23-11-2020 και ώρα 15:00.

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για ένταξη στον πίνακα και δήλωσης Μουσικών Σχολείων εμπειροτεχνών ιδιωτών μουσικών (ΕΜ16) για το σχολικό έτος 2020-2021

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων από τη Δευτέρα 9/11 έως και την Παρασκευή 13/11/2020.