ΔΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Πρόσκληση μόνιμων εκπαιδευτικών για υποβολή αιτήσεων απόσπασης στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης ως Συντονιστές Εκπαίδευσης Προσφύγων

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων καλεί τους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίοι επιθυμούν να αποσπασθούν στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, Θεσσαλίας, Στερεάς Ελλάδας, Βορείου Αιγαίου, Νοτίου Αιγαίου, Δυτικής Μακεδονίας, Πελοποννήσου και Κρήτης, προκειμένου να οριστούν ως Συντονιστές στα Κέντρα ή/και δομές Φιλοξενίας κατά το σχολικό έτος 2018-2019, να υποβάλουν αίτηση από 03-08-2018 μέχρι 08-08-2018 και ώρα 15:00.

Πρόσκληση για απόσπαση ή διάθεση στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, εκπαιδευτικών προκειμένου να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας (Ο.Υ.Μ.) των ΕΠΑ.Λ.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται αποκλειστικά από την 27/7/2018 έως και την 3/8/2018. Δικαίωμα υποβολής Αίτησης-Δήλωσης έχουν οι εκπαιδευτικοί των κλάδων/ειδικοτήτων ΠΕ80 έως ΠΕ90, ΤΕ01 και ΤΕ02, οι οποίοι, προκειμένου να διατεθούν, θα πρέπει να ανήκουν οργανικά σε Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των οικείων Περιφερειακών Διευθύνεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στην οποία υποβάλλουν την αίτηση. Οι εκπαιδευτικοί που υποβάλουν αίτηση για απόσπαση μπορούν να δηλώσουν και Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πέραν αυτής στην οποία ανήκουν οργανικά.

Προκήρυξη πλήρωσης θέσεων εκπαιδευτικών των ελληνόφωνων και αγγλόφωνων τμημάτων Πρωτοβάθμιου και Δευτεροβάθμιου Κύκλου του Σχολείου Ευρωπαϊκής Παιδείας Ηρακλείου

Η προθεσμία υποβολή αιτήσεων και δικαιολογητικών ξεκινά από την Παρασκευή 20-7-2018 και λήγει την Παρασκευή 27-7-2018 και ώρα 14:00.

1η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ-ΤΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2018-2019-ΔΗΛΩΣΗ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΙΔΙΩΤΩΝ ΦΟΡΕΩΝ

Τονίζεται ότι η ανταπόκριση των ιδιωτικών φορέων για διάθεση θέσεων μαθητείας για το μεταλυκειακό έτος-τάξης μαθητείας ΕΠΑ.Λ. περιόδου 2018-2019 θα καταγράφεται στο portal του ΟΑΕΔ μέχρι και τις 10/9/2018

Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών με την 14η/16-7-2018 Πράξη του ΠΥΣΔΕ Τρικάλων

Το ΠΥΣΔΕ Τρικάλων με την 14η/16-7-2018 πράξη του προτείνει την τοποθέτηση εκπαιδευτικών σε λειτουργικά κενά των σχολείων αρμοδιότητάς του, σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας και τις εμπρόθεσμες αιτήσεις των εκπαιδευτικών.

Παρακαλούνται οι αναφερόμενοι εκπαιδευτικοί να αναλάβουν υπηρεσία στις 3/9/2018.

Έκδοση αποτελεσμάτων του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας, εξεταστικής περιόδου Μαΐου 2018 για τις γλώσσες Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ιταλική και Ισπανική

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων  ανακοινώνονται τα αποτελέσματα των Εξετάσεων του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας που πραγματοποιήθηκαν στις 19 και 20 Μαΐου 2018, για τις  γλώσσες: Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ιταλική και Ισπανική

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερώνονται για τα αποτελέσματα από :

1. το διαδίκτυο στην ιστοσελίδα:  https://kpgresults.it.minedu.gov.gr
  2. τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όπου είχαν υποβληθεί οι αιτήσεις των υποψηφίων (το τηλέφωνο της κάθε Υπηρεσίας αναγράφεται στο Δελτίο Εξεταζομένου).