ΔΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Βεβαίωση Συμμετοχής για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ 2021.

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα εκτύπωσης Βεβαιώσεων Συμμετοχής για όσους συμμετείχαν στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ ή των ΕΠΑΛ. Η Βεβαίωση Συμμετοχής περιλαμβάνει τους γραπτούς βαθμούς όλων των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων (Γενικής Παιδείας, Προσανατολισμού ή Ειδικότητας και Ειδικά-Μουσικά Μαθήματα), καθώς και το σύνολο των μορίων.

Οι υποψήφιοι μπορούν να παραλαμβάνουν τη βεβαίωση συμμετοχής τους από το ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, στο οποίο υπέβαλαν την Αίτηση-Δήλωση για τις πανελλαδικές εξετάσεις. Τέλος, υπενθυμίζεται ότι όλα τα ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (ανεξάρτητα από την προγραμματισμένη εφημερία τους) θα λειτουργήσουν επιπλέον την Τετάρτη 21-7-2021 και την Τετάρτη 28-7-2021.

Ανακλήσεις - Ενστάσεις - Επανεξετάσεις αποσπάσεων σε ΣΜΕΑΕ, ΚΕΣΥ, σχολεία Τυφλών/Κωφών, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Εκκλησιαστικά Σχολεία και από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ

Σας γνωρίζουμε ότι το ηλεκτρονικό σύστημα ΟΠΣΥΔ θα είναι διαθέσιμο για πέντε (5) ημέρες, από τη Δευτέρα, 19/07/2021 έως και την Παρασκευή, 23/07/2021 και ώρα 15:00 για την υποβολή ενστάσεων/επανεξετάσεων και αιτήσεων ανάκλησης απόσπασης μετά την ανακοίνωση των αποσπάσεων  εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε ΣΜΕΑΕ, ΚΕΣΥ, σχολεία Τυφλών και Κωφών, σε Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Εκκλησιαστικά σχολεία, και από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ για το διδακτικό έτος 2021-22.

Προθεσμία υποβολής των αιτήσεων ορίζεται από 07-07-2021 έως και 12-07-2021 και ώρα 15:00.

Διεξαγωγή εξετάσεων Πιστοποίησης Αποφοίτων του Μεταλυκειακού Έτους- Τάξη Μαθητείας ΕΠΑ.Λ. 1ης περιόδου 2021 – Κατάλογοι Υποψηφίων

Ο Εθνικός Οργανισμός Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.), ανακοινώνει τους Καταλόγους Υποψηφίων εξετάσεων Πιστοποίησης Αποφοίτων του Μεταλυκειακού Έτους- Τάξη Μαθητείας ΕΠΑ.Λ. της 1ης περιόδου 2021 ανά ειδικότητα και Εξεταστικό Κέντρο (δείτε εδώ).

Προκήρυξη πλήρωσης κενών θέσεων εκπαιδευτικών στα Πρότυπα Σχολεία (Π.Σ.) και τα Πειραματικά Σχολεία (ΠΕΙ.Σ.) κατά το σχολικό έτος 2021-2022

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί που έχουν τουλάχιστον πενταετή διδακτική υπηρεσία σε σχολική μονάδα και επιθυμούν να τοποθετηθούν σε θέσεις εκπαιδευτικών των Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση για την πλήρωση κενής θέσης εκπαιδευτικού σε Π.Σ. ή ΠΕΙ.Σ., συνοδευόμενη από τα αναγκαία δικαιολογητικά από την Τρίτη 13/07/2021 έως την Κυριακή 25/7/2021 έως τις 00:00. Οι ηλεκτρονικές αιτήσεις υποβάλλονται σε ειδική ηλεκτρονική πλατφόρμα, η οποία είναι προσβάσιμη μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης gov.gr.

Συγχαρητήριο μήνυμα της Διευθύντριας ΔΕ Τρικάλων κ. Ελένης-Μαρίνας Ξυνοπούλου για τη διπλή διάκριση του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ. Τρικάλων

Θα ήθελα να εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλους τους  συντελεστές, αλλά ιδίως στους πρωταγωνιστές αυτού του εγχειρήματος που δεν είναι άλλοι από τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου, οι οποίοι μας έκαναν όλους συνοδοιπόρους τους και μας παρουσίασαν τον κόσμο μέσα από τη δική τους οπτική δίνοντάς μας τροφή για σκέψη και προβληματισμό. Σε μια δύσκολη χρονιά όπως η φετινή μαθητές και εκπαιδευτικοί έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, για να προκύψει το εξαιρετικό αυτό αποτέλεσμα

Συγχαρητήριο μήνυμα της διευθύντριας Δ.Ε. Τρικάλων Ελένης Ξυνοπούλου προς τους υποψηφίους των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Συγχαρητήρια σε όλους τους υποψηφίους των Πανελλαδικών Εξετάσεων για την προσπάθειά σας και εύχομαι η σημερινή μέρα να φέρει σε όλους χαμόγελα, ανακούφιση και να ανταμείψει τους πολυετείς κόπους, την αγωνία και την προσπάθεια σας. Συγχαρητήρια και στους εκπαιδευτικούς και τις οικογένειές σας, που στέκονται δίπλα σας σε κάθε βήμα.

Όμως θα ήθελα να συμβουλέψω και όσους σήμερα δεν είχαν τα αποτελέσματα που επιθυμούσαν να συνεχίζουν να μάχονται στη ζωή τους. Οι Πανελλαδικές Εξετάσεις δεν καθορίζουν την πορεία της ζωής σας, δεν καθορίζουν το ποιοι θα γίνετε και τι θα καταφέρετε στο μέλλον. Η ζωή καθορίζεται από πολλούς παράγοντες και η παιδεία δεν είναι ένα αγαθό που κερδίζεται μόνο με υψηλούς βαθμούς και επιτυχίες. Οι εμπειρίες, οι στιγμές, τα λάθη, οι αποτυχίες, ο συνεχής αγώνας και η προσπάθεια συμβάλλουν κι αυτά με το δικό τους τρόπο στη γαλούχηση του ανθρώπου και την καλλιέργεια του χαρακτήρα του.