ΔΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Δελτίο Τύπου για Αναστολή Λειτουργίας Σχολικών Μονάδων

Από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων ανακοινώνεται ότι όλα τα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε όλους τους Δήμους της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων θα παραμείνουν κλειστά και αύριο Παρασκευή, 05/03/2021, ώστε να επανεξεταστούν από τα αρμόδια κλιμάκια των Δήμων.

Λόγω των έκτακτων συνθηκών και για την προστασία όλων των εμπλεκομένων, δεν θα πραγματοποιηθεί ούτε εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Δελτίο Τύπου για Αναστολή Διά Ζώσης Λειτουργίας των Λυκείων

Από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων ανακοινώνεται ότι, σύμφωνα με τα νέα μέτρα που ανακοινώθηκαν από την Κυβέρνηση, αναστέλλεται η διά ζώσης λειτουργία όλων των Λυκείων αρμοδιότητας της Δ.Δ.Ε. Τρικάλων (συμπεριλαμβανομένων και των Γυμνασίων με Λυκειακές Τάξεις, δηλαδή του Εσπερινού Γυμνασίου και Μουσικού Σχολείου Τρικάλων), από την Πέμπτη 04/03/2021 έως και την Δευτέρα, 15/03/2021.

Η διδασκαλία θα συνεχιστεί μέσω τηλεκπαίδευσης.

Δελτίο Τύπου για Μη Λειτουργία Σχολείων

Τα σχολεία θα παραμείνουν αύριο Πέμπτη 4/3/2021 κλειστά σε όλους τους Δήμους του Νομού Τρικάλων, μετά από αποφάσεις των Δημάρχων Τρικκαίων, Φαρκαδόνας, Πύλης  και Μετεώρων.
Επειδή η μετασεισμική δραστηριότητα του σημερινού σεισμού είναι σε εξέλιξη, καθιστώντας ενδεχομένως την παραμονή όλων μας σε κλειστούς χώρους επικίνδυνη, και με ενδεχόμενη την μετακίνηση αρκετών μαθητών σε άλλες, πιο ασφαλείς κατοικίες της περιφέρειας, δεν υπάρχουν κατάλληλες συνθήκες για την παροχή εξ' αποστάσεως εκπαίδευσης για αύριο Πέμπτη 04/03/2021 στο σύνολο των μαθητών.

Αναστολή λειτουργίας του 7ου Γυμνασίου Τρικάλων

Από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων ανακοινώνεται ότι, μετά από την επιβεβαίωση κρούσματος κορωνοϊού σε εκπαιδευτικό, αναστέλλεται η κανονική λειτουργία συνολικά του 7ου Γυμνασίου Τρικάλων.

Όλα τα τμήματα του σχολείου θα συνεχίσουν την λειτουργία τους με σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία.

Δελτίο Τύπου για Αναστολή Λειτουργίας Τμημάτων Σχολείων

Από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων ανακοινώνεται ότι, μετά από την επιβεβαίωση κρούσματος κορωνοϊού σε εκπαιδευτικό, αναστέλλεται η κανονική λειτουργία των παρακάτω τμημάτων ως εξής:

• 2ο ΕΠΑΛ Τρικάλων, τμήμα Γ΄ Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων, έως 10/03/2021
  • Εσπερινό ΕΠΑΛ Τρικάλων, τμήμα Γ΄ Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων, έως 08/03/2021
  • 7ο Γυμνάσιο Τρικάλων, τμήματα Β1, Β2, Β3 και Β4, έως 10/03/2021
  • 8ο ΓΕΛ Τρικάλων, τμήματα Α1, Α2 και Α3, έως 10/03/2021

Όλα τα παραπάνω τμήματα θα συνεχίσουν την λειτουργία τους με σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία.

Τοποθετήσεις Εκπαιδευτικών σε Λειτουργικά Κενά Σχολικών Μονάδων Δ.Ε. Τρικάλων για το Διδακτικό Έτος 2020-2021

Το ΠΥΣΔΕ Τρικάλων με την 2η/19-02-2021 πράξη του, προτείνει την τοποθέτηση εκπαιδευτικών σε λειτουργικά κενά σχολικών μονάδων της Δ.Ε. Τρικάλων.
Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που αναφέρονται στον πίνακα να αναλάβουν υπηρεσία στις αντίστοιχες σχολικές μονάδες στις 22-02-2021.

Δελτίο Τύπου για τη Λειτουργία των Σχολικών Μονάδων

Από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων ανακοινώνεται ότι, σύμφωνα με την απόφαση που έχει εκδοθεί από τον Δήμο Μετεώρων, τα Γυμνάσια Οξύνειας και Αμπελίων θα παραμείνουν κλειστά, λόγω των καιρικών συνθηκών, και την Παρασκευή, 19/02/2021. Τα σχολεία μέσα στην πόλη της Καλαμπάκας θα ανοίξουν στις 9:30 π.μ.

Όλες οι υπόλοιπες σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα λειτουργήσουν κανονικά.

Η εκπαιδευτική διαδικασία στις δύο παραπάνω σχολικές μονάδες θα πραγματοποιηθεί κανονικά, με εξ αποστάσεως εκπαίδευση, όπως προβλέπεται στο ΦΕΚ 4264/30-09-2020 και σε εφαρμογή της υπ’αριθμ. 155692/ΓΔ4/14-11-2020 εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας με θέμα: ”Οδηγίες και πληροφορίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση”.

Αιτήσεις Παραίτησης Εκπαιδευτικών 2020-2021

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 46 του  Ν.4777/2021, οι αιτήσεις παραίτησης από την υπηρεσία των εκπαιδευτικών υποβάλλονται από  18-02-2021 μέχρι 10-03-2021 και λύεται η υπαλληλική σχέση στις 31-08-2021 .

Μπορεί να γίνει ανάκληση της αίτησης παραίτησης μέσα σε ένα μήνα από την υποβολή της.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται στην υπηρεσία μας με τους παρακάτω τρόπους:

Α. Με το συνημμένο έντυπο αίτησης, αφού σκαναριστεί και αποσταλεί ηλεκτρονικά στο email της Δ/νσης (mail@dide.tri.sch.gr)

Δελτίο Τύπου για τη Λειτουργία των Σχολικών Μονάδων

Από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων ανακοινώνεται ότι, σύμφωνα με την απόφαση που έχει εκδοθεί από τον Δήμο Μετεώρων, τα Γυμνάσια Οξύνειας και Αμπελίων θα παραμείνουν κλειστά, λόγω των καιρικών συνθηκών, και την Πέμπτη, 18/02/2021. Τα σχολεία μέσα στην πόλη της Καλαμπάκας θα ανοίξουν στις 9:30 π.μ.

Όλες οι υπόλοιπες σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα λειτουργησουν κανονικά.