ΔΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2021 - 2022

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. - ΕΠΑ.Λ. - Π.ΕΠΑ.Λ για το σχολικό έτος 2021 - 2022, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, ή μέσω της διαδικτυακής πύλης https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από 18 Ιουνίου 2021 και ώρα 10:00 έως και 2 Ιουλίου 2021 και ώρα 23:59.

Ορισμός Εξεταστικών Κέντρων Μουσικών Μαθημάτων για εισαγωγή στα Τμήματα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστηµίου, Μουσικής Επιστήµης και Τέχνης του Πανεπιστηµίου Μακεδονίας και Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστηµίου Ιωαννίνων και κατανομή υποψηφίων

Αιτήσεις Οριστικής Τοποθέτησης και Βελτίωσης Θέσης σε Οργανικά Κενά για το Σχ. Έτος 2021-2022

Σας γνωρίζουμε ότι το ΠΥΣΔΕ Τρικάλων με την 8η/15-06-2021 Πράξη του ανακοινώνει τα εναπομείναντα οργανικά κενά σε σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς του για το σχολικό έτος 2021-2022 και καλεί τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν Οριστική Τοποθέτηση ή Βελτίωση Θέσης να υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση Οριστικής τοποθέτησης - Βελτίωσης θέσης, για την τοποθέτησή τους στα υφιστάμενα οργανικά κενά της περιοχής μετάθεσης Τρικάλων, από την Τρίτη 15-06-2021 έως και την Πέμπτη 24-06-2021 και ώρα 10:00.

Τοποθετήσεις Εκπαιδευτικών σε Οργανικά Κενά Σχολικών Μονάδων Μετά από Ρύθμιση Υπεραριθμίας

Σας γνωρίζουμε ότι το ΠΥΣΔΕ Τρικάλων με την 8η/15-06-2021 Πράξη του και σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, τις αιτήσεις και την μοριοδότηση των εκπαιδευτικών τοποθέτησε οργανικά υπεράριθμους εκπαιδευτικούς και ανακοινώνει τα εναπομείναντα οργανικά κενά σε σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς του για το σχολικό έτος 2021-2022.

Μήνυμα της Διευθύντριας Δ.Ε. Τρικάλων Ελένης Ξυνοπούλου για τη λήξη της σχολικής χρονιάς και ευχές για τους υποψήφιους των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Ενόψει της λήξης της σχολικής χρονιάς θα ήθελα να εκφράσω τις θερμές ευχαριστίες μου προς όλους τους μαθητές και μαθήτριες, γονείς και κηδεμόνες, εκπαιδευτικό και διοικητικό προσωπικό που συνετέλεσαν και φέτος στην εύρυθμη λειτουργία των σχολείων της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων.

Η φετινή σχολική χρονιά είχε μια μοναδική ιδιαιτερότητα. Ξεκίνησε για όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς με την παράμετρο Covid19.  Τα εκπαιδευτικά συστήματα σε διεθνές επίπεδο κλήθηκαν να σηκώσουν σε ελάχιστο χρόνο την ευθύνη της μετάβασης σε ένα νέο περιβάλλον υποστήριξης της μάθησης στο σπίτι σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Για το λόγο αυτό πρέπει να αντιμετωπιστεί υπό ιδιαίτερο πρίσμα από ...

Πρόσκληση Διαδικτυακή Εκδήλωση Διάχυσης καλών πρακτικών συμμετοχής ΕΠΑΛ στο πρόγραμμα Erasmus

Το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Δυτικής Ελλάδας (ΠΕΚΕΣ), συνδιοργανώνει με τα ΠΕΚΕΣ ΗΠΕΙΡΟΥ, ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ και 6ο ΑΤΤΙΚΗΣ την δεύτερη Διαδικτυακή Εκδήλωση Διάχυσης καλών πρακτικών από τη συμμετοχή των ΕΠΑΛ στο πρόγραμμα Erasmus την Πέμπτη 10 Ιουνίου 2021 και ώρες 16:00-20:30 με θέμα: «Τα ΕΠΑΛ πάνε Erasmus : Ωφέλειες για μαθητές και εκπαιδευτικούς ΙΙ». Η εκδήλωση απευθύνεται σε Διευθυντές/ντριες και σε εκπαιδευτικούς των ΕΠΑΛ και ΕΚ των περιοχών ευθύνης των ΣΕΕ της Ομάδας Εργασίας επαγγελματικών ειδικοτήτων (κ.κ. Κων. Γκέρτζος ΠΕ82, Ευθ. Λιάπης ΠΕ88, Ιωαν. Παδιώτης ΠΕ83, Σπ. Παπαδάκης ΠΕ86, Γερ. Πομώνης ΠΕ80, Ιωάν. Τζωρτζάκης ΠΕ81, Ευθ. Τσεγγελίδου ΠΕ87 και Παν. Φατσέας ΠΕ89) και είναι ανοικτή για εκπαιδευτικούς όλων των κλάδων και όλων των σχολικών μονάδων.